Folders |
2020 Results - Colgate Class of 32 Indoor InvitationalPublished by
Results: Leone Timing Licensed to Leone Timing and Results Services - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager
Colgate University Class of 1932 Invitational
Sanford Field House - 2/15/2020
Results
Women 60 Meter Dash
===================================================================
6 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Facility: F 7.15 2/23/2003 Tiffany Martin, Army
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Isabela Cunio SO Colgate 8.29Q 1
2 Victoria Dunn SO Hamilton 8.54Q 3
3 Charlotte Lee SR Hartwick 8.59Q 2
4 Jana Frattellone FR RPI 8.63q 2
5 Lexi Phillips FR Mohawk Valley CC 8.82q 3
6 Maimouna Cisse FR SUNY Cobleskill 9.27q 3
7 Hannah Bosman SO Hartwick 9.28 1
8 Miracle Cooper FR Hartwick 9.42 2
9 Rachel Beaulieu SO Mohawk Valley CC 9.49 1
10 Miriam Fonjweng FR Hartwick 9.69 2
11 Anna Sakamoto FR Hamilton 9.88 3
12 Skylar Watts SO Hartwick 9.97 1
13 Astou Ndiaye FR SUNY Cobleskill 10.83 3
14 Nasheley Boursiquot SO Hamilton 11.02 2
Women 60 Meter Dash
=======================================================================
Facility: F 7.15 2/23/2003 Tiffany Martin, Army
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Isabela Cunio SO Colgate 8.20 10
2 Charlotte Lee SR Hartwick 8.50 8
3 Victoria Dunn SO Hamilton 8.51 6
4 Jana Frattellone FR RPI 8.71 5
5 Lexi Phillips FR Mohawk Valley CC 8.87 4
6 Maimouna Cisse FR SUNY Cobleskill 9.52 3
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
Facility: F 25.26 2/20/1994 Tameka Hinton, Bucknell
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Isabela Cunio SO Colgate 27.42 6 10
2 Victoria Dunn SO Hamilton 28.39 6 8
3 Courtney Madia FR Herkimer CCC 28.56 5 6
4 Tylisha Gourdine SR Hartwick 28.72 5 5
5 Elizabeth Evans SO RPI 28.79 6 4
6 Jana Frattellone FR RPI 28.82 6 3
7 Charlotte Lee SR Hartwick 29.42 5 2
8 Alicia Williams FR Herkimer CCC 29.74 3 1
9 Jalaina Fehn FR Mohawk Valley CC 30.14 3
10 Holly Lauzon FR RPI 30.60 4
11 Hannah Bosman SO Hartwick 30.80 4
12 Lexi Phillips FR Mohawk Valley CC 30.82 4
13 Bella Zito FR Herkimer CCC 31.52 1
14 Maimouna Cisse FR SUNY Cobleskill 31.88 3
15 Haley Kresch FR Union (N.Y.) 32.14 2
16 Skylar Watts SO Hartwick 32.38 2
17 Miracle Cooper FR Hartwick 32.77 2
18 Anna Trancozo SO Union (N.Y.) 33.08 4
19 Rachel Beaulieu SO Mohawk Valley CC 34.09 1
20 Astou Ndiaye FR SUNY Cobleskill 36.28 1
21 Nasheley Boursiquot SO Hamilton 38.07 1
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Facility: F 56.32 2/20/1994 Tanesha Hodge, Army
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Emily Dunetz SO Hamilton 1:03.99 2 10
2 Courtney Madia FR Herkimer CCC 1:04.73 2 8
3 Victoria Stopen SR SUNY Cobleskill 1:06.15 2 6
4 Kelly Moran FR RPI 1:07.47 2 5
5 Justice Wysinger FR Colgate 1:08.72 2 4
6 Jalaina Fehn FR Mohawk Valley CC 1:12.65 1 3
7 Rachel Beaulieu SO Mohawk Valley CC 1:20.46 1 2
8 Kimberly Whittaker FR Mohawk Valley CC 1:22.57 1 1
9 Aaliyah Solis-Castillo FR Hartwick 1:28.29 1
Women 500 Meter Dash
=======================================================================
Facility: F 1:17.94 1/30/2010 Ashley Niness, Colgate
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Carly Schwartz SR Colgate 1:23.37 10
2 Sarah Silverman SO Colgate 1:26.49 8
3 Miranda Harrigan SO Hamilton 1:32.22 6
4 Sophie Hill FR Hamilton 1:36.43 5
Women 800 Meter Run
==========================================================================
Facility: F 2:11.73 2/3/2001 Stephanie Bango, Bucknell
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Reagan Darrah SO Colgate 2:26.98 2 10
2 Elizabeth Timoney JR Colgate 2:30.17 2 8
3 Kathryn Labosky SO Hamilton 2:33.27 2 6
4 Danielle Zarnick JR Colgate 2:37.23 2 5
5 Victoria Stopen SR SUNY Cobleskill 2:41.36 2 4
6 Anna Trancozo SO Union (N.Y.) 2:44.51 2 3
7 Adrianna Sullivan SO Hartwick 2:46.13 1 2
8 Eryn Thompson SO Hartwick 2:55.85 2 1
9 Jocelyn Gramit FR SUNY Cobleskill 3:04.17 1
10 Kaitlyn Baudendistel SO Herkimer CCC 3:08.67 1
11 Samantha Cipkas JR SUNY Cobleskill 3:14.98 1
12 Lauren Wicks FR SUNY Cobleskill 3:28.34 1
Women 1000 Meter Run
=======================================================================
Facility: F 2:52.21 2/26/2011 Katie Sischo, Fayetteville-Manlius HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Elizabeth Greene SO Hamilton 3:11.52 10
2 Abigail Melican FR Colgate 3:16.51 8
3 Caroline Elarde FR Colgate 3:36.38 6
Women 1 Mile Run
=======================================================================
Facility: F 4:55.59 2/22/2003 Samia Akbar, American
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Vicky Martinez SR Colgate 5:21.33 10
2 Courtney Brunet SR Hamilton 5:29.78 8
3 Mia Schiel SO Hamilton 5:30.51 6
4 Emma Pizer FR Colgate 5:32.45 5
5 Emma Joseph SR Colgate 5:46.94 4
6 Shania Steria FR SUNY Cobleskill 6:30.92 3
7 Anne Baskwill SO Hartwick 6:31.16 2
8 Kimberly Whittaker FR Mohawk Valley CC 6:47.78 1
9 Kaitlyn Baudendistel SO Herkimer CCC 7:16.29
10 Abby Meltzer SR Hartwick 7:34.53
-- Taylor King SO Hartwick DNF
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
Facility: F 9:40.50 12/3/1990 Vicki Mitchell, Cortland
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Eileen Beres FR RPI 11:14.24 10
2 Tory Fahrenholz SR RPI 11:25.99 8
3 Eleanor Williams SR Hamilton 11:26.14 6
4 Emily Peck SR Colgate 11:27.04 5
5 Erin Schwartz SR Hamilton 11:41.24 4
6 Hannah Kloster JR Colgate 11:42.73 3
7 Abigail Valachovic SR Union (N.Y.) 11:48.53 2
8 Leigh McCaffrey FR RPI 11:49.54 1
9 Victoria Burger FR RPI 11:50.14
10 Kristen Bitsberger SO Hamilton 12:00.61
11 Fiona Saunders FR Colgate 12:18.13
12 Madelyn Cagnassola SO Union (N.Y.) 12:24.01
13 Danielle Bagley FR Hartwick 13:26.98
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Facility: F 8.75 1/26/2008 Curran Knox, Colgate
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ileana Sirois SO RPI 9.55Q 1
2 Willa Spaar SO RPI 10.24Q 2
3 Julia Hubbard FR RPI 10.35q 2
4 Holly Lauzon FR RPI 10.40q 1
5 Irene Park FR Hamilton 10.71q 1
6 Tylisha Gourdine SR Hartwick 11.53q 1
7 Leila Warde FR Union (N.Y.) 11.61 2
8 Anna Sakamoto FR Hamilton 13.05 2
Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Facility: F 8.75 1/26/2008 Curran Knox, Colgate
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ileana Sirois SO RPI 9.52 10
2 Willa Spaar SO RPI 10.16 8
3 Holly Lauzon FR RPI 10.60 6
4 Julia Hubbard FR RPI 10.68 5
5 Irene Park FR Hamilton 10.79 4
6 Tylisha Gourdine SR Hartwick 11.15 3
Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
Facility: F 3:51.41 2/23/2003 Navy
School Finals Points
=======================================================================
1 Colgate 4:17.63 10
1) Isabela Cunio SO 2) Carly Schwartz SR
3) Rachel Schaaf SO 4) Sarah Silverman SO
2 Union (N.Y.) 4:54.98 8
1) Anna Browne SR 2) Haley Kresch FR
3) Anna Trancozo SO 4) Leila Warde FR
3 Hamilton 4:55.48 6
1) Victoria Dunn SO 2) Miranda Harrigan SO
3) Anna Sakamoto FR 4) Sophie Hill FR
4 Hartwick 5:01.89 5
1) Hannah Bosman SO 2) Eryn Thompson SO
3) Miracle Cooper FR 4) Tylisha Gourdine SR
Women Distance Medley
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Hamilton 13:06.90 10
1) Elizabeth Greene SO 2) Emily Dunetz SO
3) Kathryn Labosky SO 4) Courtney Brunet SR
2 Colgate 13:20.95 8
1) Vicky Martinez SR 2) Emma Joseph SR
3) Emma Pizer FR 4) Abigail Melican FR
3 Hartwick 16:05.64 6
1) Taylor King SO 2) Adrianna Sullivan SO
3) Danielle Bagley FR 4) Anne Baskwill SO
Women High Jump
=================================================================================
Facility: F 1.73m 1/20/1997 Ria Megnin, Hartwick
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Bella Zito FR Herkimer CCC 1.31m 4-03.50 10
1.30 1.35
O XXX
2 Denesha Lafontant FR Union (N.Y.) 1.30m 4-03.25 8
1.30 1.35
O XXX
3 Leila Warde FR Union (N.Y.) 1.30m 4-03.25 6
1.30 1.35
O XXX
-- Haley Kresch FR Union (N.Y.) NH
1.30
XXX
Women Pole Vault
=================================================================================
Facility: F 4.20m 2/9/2019 Katherine Pitman, Unattached
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Andrea Shipton SO Hamilton 3.30m 10-10.00 10
1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.30 3.41
P P P P P P P O O XXO XXX
2 Irene Park FR Hamilton 2.90m 9-06.25 8
1.85 2.00 2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
P P P P P P O XXO XXX
3 Rachel Beaulieu SO Mohawk Valley CC 2.30m 7-06.50 6
1.85 2.00 2.15 2.30 2.45
XO O O O XXX
4 Alyssa Vellekoop FR Hartwick 2.30m 7-06.50 5
1.85 2.00 2.15 2.30 2.45
P P O XO XXX
5 Emily Schlesier FR Mohawk Valley CC 2.00m 6-06.75 4
1.85 2.00 2.15
O XO XXX
Women Long Jump
=================================================================================
Facility: F 5.77m 1/21/2003 Tiffany Martin, Army
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Rachel Schaaf SO Colgate 5.28m 17-04.00 10
5.06m 5.12m 5.16m 5.10m 4.97m 5.28m
2 Ileana Sirois SO RPI 4.87m 15-11.75 8
4.80m 4.87m 4.81m 4.81m PASS PASS
3 Rachel Brimmer FR Hamilton 4.71m 15-05.50 6
4.47m FOUL 4.48m 4.60m 4.71m 4.46m
4 Elizabeth Evans SO RPI 4.59m 15-00.75 5
FOUL 4.29m 4.46m 4.57m 4.47m 4.59m
5 Holly Lauzon FR RPI 4.52m 14-10.00 4
FOUL 4.48m 4.25m FOUL 4.52m PASS
6 Jana Frattellone FR RPI 4.47m 14-08.00 3
4.26m 4.44m 4.47m 4.26m 4.11m 4.24m
7 Olivia Brand FR Union (N.Y.) 4.35m 14-03.25 2
4.21m 3.99m 4.15m 3.80m 4.21m 4.35m
8 Lexi Phillips FR Mohawk Valley CC 4.29m 14-01.00 1
4.00m 3.83m 4.07m 4.09m 4.19m 4.29m
9 Haley Kresch FR Union (N.Y.) 4.10m 13-05.50
4.10m 4.09m 3.96m 3.97m 4.02m 3.76m
10 Alicia Williams FR Herkimer CCC 4.06m 13-04.00
4.06m 4.05m 4.06m
11 Miriam Fonjweng FR Hartwick 4.04m 13-03.25
4.04m 4.02m 3.88m
12 Bella Zito FR Herkimer CCC 3.92m 12-10.50
3.83m 3.83m 3.92m
13 Leila Warde FR Union (N.Y.) 3.35m 11-00.00
3.35m FOUL 3.24m
-- Vandia Williams SO Hartwick DNS
Women Triple Jump
=================================================================================
Facility: F 12.50m 1/20/1997 Bianca McFarland, Buffalo
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Rachel Schaaf SO Colgate 11.56m 37-11.25 10
11.41m 11.26m 11.21m FOUL 11.56m 11.31m
2 Ileana Sirois SO RPI 10.87m 35-08.00 8
10.68m 10.87m 10.85m 10.62m 0.60m 10.58m
3 Denesha Lafontant FR Union (N.Y.) 10.15m 33-03.75 6
9.56m 9.77m FOUL 9.88m 10.15m FOUL
4 Rachel Brimmer FR Hamilton 9.90m 32-05.75 5
FOUL 9.90m 9.68m 9.84m 9.79m PASS
5 Olivia Brand FR Union (N.Y.) 9.67m 31-08.75 4
FOUL FOUL FOUL 9.67m FOUL FOUL
6 Miriam Fonjweng FR Hartwick 9.58m 31-05.25 3
9.58m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Anna Browne SR Union (N.Y.) 9.42m 30-11.00 2
9.17m FOUL 9.34m 9.42m 9.01m 9.04m
8 Julia Hubbard FR RPI 9.42m 30-11.00 1
9.42m FOUL 9.33m FOUL FOUL 9.19m
9 Lexi Phillips FR Mohawk Valley CC 9.32m 30-07.00
9.08m FOUL 9.32m PASS PASS 9.07m
10 Elizabeth Evans SO RPI 9.23m 30-03.50
FOUL FOUL FOUL PASS PASS 9.23m
-- Vandia Williams SO Hartwick DNS
Women Shot Put
=================================================================================
Facility: F 13.90m 2/9/1992 Candi Shomaker, Dartmouth
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ashley Bosco SO Herkimer CCC 12.14m 39-10.00 10
11.54m 11.19m 11.24m 11.69m 12.00m 12.14m
2 Katie Zurek JR RPI 10.72m 35-02.00 8
9.35m 10.72m 10.39m 10.05m 10.62m 9.98m
3 Lorna Drexler JR RPI 9.97m 32-08.50 6
9.18m FOUL FOUL FOUL 9.97m 9.70m
4 Jessey Bruening SO RPI 9.87m 32-04.75 5
9.60m 9.50m 8.73m 9.76m 9.87m 9.19m
5 Alesandra Campedelli SO Union (N.Y.) 9.82m 32-02.75 4
9.48m 9.54m 9.22m 9.05m 9.82m FOUL
6 Annie Ward FR RPI 9.32m 30-07.00 3
FOUL 9.32m FOUL 8.68m 8.74m 8.43m
7 Jane Nealey JR Hamilton 9.24m 30-03.75 2
9.24m FOUL 8.64m 9.24m 9.16m 8.36m
8 Morgan Daley SO RPI 9.23m 30-03.50 1
9.23m 9.01m 8.99m 8.63m 9.18m 8.98m
9 Makayla Peters FR Mohawk Valley CC 9.02m 29-07.25
9.02m 8.73m 8.77m 8.20m 8.14m FOUL
10 Maddie Mast FR RPI 8.52m 27-11.50
8.52m FOUL FOUL
11 Lissa Westerman JR Hartwick 7.93m 26-00.25
7.88m 7.69m 7.93m
12 Hayley Hill SR Hartwick 7.65m 25-01.25
7.61m 7.31m 7.65m
13 Deanna Vanderwood FR Mohawk Valley CC 7.62m 25-00.00
7.62m 7.54m 7.05m
14 Leila Warde FR Union (N.Y.) 6.73m 22-01.00
6.58m 6.73m PASS
15 Ashtyn Allen FR Hartwick 6.65m 21-10.00
6.65m 6.65m 6.26m
16 Jessica Westcott FR Mohawk Valley CC 4.49m 14-08.75
FOUL 4.49m 4.37m
Women Weight Throw 20 lb.
=================================================================================
Facility: F 17.52m 1/20/1997 Faith Thompson, Buffalo
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Dominique Groguhe FR Colgate 15.31m 50-02.75 10
FOUL 14.58m 14.97m 15.31m FOUL FOUL
2 Lorna Drexler JR RPI 14.45m 47-05.00 8
14.45m 13.73m 14.28m 13.23m 14.18m 13.76m
3 Morgan Daley SO RPI 13.66m 44-09.75 6
FOUL 13.66m 13.00m FOUL 13.36m 12.82m
4 Jessey Bruening SO RPI 13.34m 43-09.25 5
12.77m 12.59m 13.34m 12.43m 11.63m 13.15m
5 Emily Hull Unattached X13.06m 42-10.25
12.84m FOUL FOUL FOUL 11.01m 13.06m
6 Olivia Krogermeier SO Colgate 12.88m 42-03.25 4
FOUL FOUL 12.88m FOUL FOUL FOUL
7 Annie Ward FR RPI 12.80m 42-00.00 3
12.42m 12.51m 12.07m FOUL 12.80m FOUL
8 Sabrina Headrington SR SUNY Cobleskill 12.79m 41-11.50 2
FOUL 11.94m FOUL 12.79m FOUL FOUL
9 Maya LaRosiliere SO Colgate 12.68m 41-07.25 1
11.86m 12.51m FOUL FOUL 12.68m 12.63m
10 Katie Zurek JR RPI 11.81m 38-09.00
10.84m FOUL 11.81m 10.96m FOUL 10.65m
11 Laura Davis SO RPI 11.79m 38-08.25
11.79m FOUL FOUL
12 Maddie Mast FR RPI 11.30m 37-01.00
FOUL 11.30m FOUL
13 Ashley Bosco SO Herkimer CCC 11.26m 36-11.50
11.26m 10.78m 10.59m
14 Gillian Nadler SO Colgate 10.85m 35-07.25
10.85m 10.46m 10.07m
15 Jane Nealey JR Hamilton 10.78m 35-04.50
10.22m 9.60m 10.78m
16 Lissa Westerman JR Hartwick 7.32m 24-00.25
7.09m 7.32m 6.96m
17 Hayley Hill SR Hartwick 5.54m 18-02.25
5.54m 5.22m FOUL
18 Ashtyn Allen FR Hartwick 4.98m 16-04.25
4.98m FOUL 4.61m
-- Julia Zaborowsky SO Colgate DNS
Men 60 Meter Dash
===================================================================
6 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 2 Best Times
Facility: F 6.32 2/23/2003 Machel Morrison, LaFayette
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Johna Joseph SO Colgate 7.13Q 1
2 Joshua Harmsen FR Hamilton 7.13Q 2
3 Victor Rodriguez SO Mohawk Valley CC 7.22Q 3
4 Andy Hadasz FR Mohawk Valley CC 7.29Q 4
5 Alex Hitchcock JR SUNY Cobleskill 7.31q 2
6 Jared Braun SO RPI 7.34q 3
7 Corey Jones FR Hamilton 7.44 4
8 James Daley FR RPI 7.51 1
9 Manny Carbone FR Mohawk Valley CC 7.55 3
10 Dante Scott JR Union (N.Y.) 7.58 2
11 Patrick Skinner Unattached X7.64 1
12 Lucas Ferrara FR SUNY Cobleskill 7.72 3
13 Devin Smith SO RPI 7.73 4
14 Nathaniel Benjamin SR Hartwick 7.73 2
15 Anhad Gande FR Union (N.Y.) 7.80 4
16 Samuel Pomerantz SR Hamilton 7.89 1
17 Emeh Chisomaga FR Hartwick 8.08 2
Men 60 Meter Dash
=======================================================================
Facility: F 6.32 2/23/2003 Machel Morrison, LaFayette
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Johna Joseph SO Colgate 7.05 10
2 Joshua Harmsen FR Hamilton 7.11 8
3 Victor Rodriguez SO Mohawk Valley CC 7.18 6
4 Andy Hadasz FR Mohawk Valley CC 7.29 5
5 Jared Braun SO RPI 7.46 4
6 Alex Hitchcock JR SUNY Cobleskill 7.48 3
Men 200 Meter Dash
==========================================================================
Facility: F 21.91 2/23/2003 Tyrone Russell, Colgate
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Johna Joseph SO Colgate 22.96 6 10
2 Corey Jones FR Hamilton 23.26 6 8
3 Andy Hadasz FR Mohawk Valley CC 23.27 5 6
4 Nicholas Ng FR Hamilton 23.69 5 5
5 Victor Rodriguez SO Mohawk Valley CC 23.88 1 4
6 Ricky Patterson SO Herkimer CCC 24.18 4 3
7 Savion Williams SO Mohawk Valley CC 24.19 1 2
8 James Daley FR RPI 24.25 4 1
9 Jared Braun SO RPI 24.32 6
10 Nicholas Cordeiro SO RPI 24.88 5
11 Anhad Gande FR Union (N.Y.) 25.06 3
12 Manny Carbone FR Mohawk Valley CC 25.20 3
13 Quallan Brown FR Herkimer CCC 25.33 2
14 Devin Smith SO RPI 25.39 4
15 Nathaniel Benjamin SR Hartwick 25.49 3
16 Emeh Chisomaga FR Hartwick 26.87 2
17 Nicholas O'Toole SO Union (N.Y.) 26.99 2
-- Samuel Pomerantz SR Hamilton DNF 3
Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Facility: F 48.94 3/4/1989 Willie Mitchell, Colgate
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Nicholas Ng FR Hamilton 51.79 2 10
2 Alex Hitchcock JR SUNY Cobleskill 52.20 2 8
3 Dylan Wehrly FR Colgate 54.63 2 6
4 Harry Keefe SO Colgate 55.22 1 5
5 Jasper Lim-Goyette FR Colgate 56.37 1 4
6 Christopher Bruen FR SUNY Cobleskill 58.54 1 3
7 Patrick Skinner Unattached X59.63 1
-- Lucas Ferrara FR SUNY Cobleskill DNF 2
Men 500 Meter Dash
==========================================================================
Facility: F 1:04.40 2/14/2015 Joseph Jensen, Hamilton
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Dillon Aryeh SO Colgate 1:06.36 2 10
2 Daniel Bagalwa FR Mohawk Valley CC 1:13.48 1 8
3 Conor McManus FR Hamilton 1:13.77 1 6
4 Nicholas O'Toole SO Union (N.Y.) 1:14.11 2 5
5 Matthew Sinning FR Hamilton 1:14.55 1 4
6 James Reynolds SR Hamilton 1:15.29 2 3
7 Christian Ovalles FR Hamilton 1:19.16 1 2
Men 800 Meter Run
==========================================================================
Facility: F 1:53.85 3/3/1990 Tim Smith, Colgate
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Dillon VanDemortel SO SUNY Cobleskill 2:04.81 2 10
2 Craig Feist FR Hamilton 2:05.14 2 8
3 Omar Nelson SO Hartwick 2:09.06 2 6
4 Nate Jeffries SR Colgate 2:10.51 2 5
5 Conor Courtney SR Hamilton 2:10.70 2 4
6 Jared Craw SO SUNY Cobleskill 2:10.86 2 3
7 Lewis Lewis SO Herkimer CCC 2:14.62 1 2
8 Tucker Skowyra FR SUNY Cobleskill 2:15.15 1 1
9 Jorge Garcia FR SUNY Cobleskill 2:20.28 1
10 Christopher Bruen FR SUNY Cobleskill 2:20.88 1
11 Josh Smoulcey FR Mohawk Valley CC 2:21.45 1
12 Christopher Hardin FR Herkimer CCC 2:23.24 1
13 Nick Merando SO SUNY Cobleskill 2:25.63 1
14 Jasper Lim-Goyette FR Colgate 2:26.43 1
15 James Briody FR Herkimer CCC 2:36.90 1
16 Ethan Lee FR Hartwick 2:41.58 1
Men 1000 Meter Run
=======================================================================
Facility: F 2:26.13 2/26/2011 Zavon Watkins, Liverpool HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Luke Myers SR Colgate 2:32.58 10
2 Jacob Colangelo SR Hamilton 2:46.54 8
3 Andrew Harrell FR Hamilton 2:48.87 6
4 Ronan Coughlin FR Union (N.Y.) 2:49.53 5
5 Rafael Osella FR Hamilton 2:51.90 4
6 Alex Almer SO Colgate 3:05.82 3
Men 1 Mile Run
==========================================================================
Facility: F 4:09.15 2/23/2003 Sean O'Brien, American
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Brian Lafleche JR Colgate 4:18.43 2 10
2 Ryan Curran SR Colgate 4:24.00 2 8
3 Andrew Harrell FR Hamilton 4:24.92 2 6
4 Dillon VanDemortel SO SUNY Cobleskill 4:31.21 2 5
5 Francis Zuroski SR Hamilton 4:38.46 2 4
6 Jared Craw SO SUNY Cobleskill 4:43.01 2 3
7 Mike Bennett FR Mohawk Valley CC 4:44.95 2 2
8 Jonathan Caputo JR Union (N.Y.) 4:48.70 2 1
9 Jon Hendley FR Unattached X4:49.81 2
10 Josh Stuhlman SO Mohawk Valley CC 4:51.13 1
11 George Brady FR Hamilton 4:52.96 1
12 Tucker Skowyra FR SUNY Cobleskill 4:55.23 1
13 Zumar Smith SO Herkimer CCC 4:58.62 1
14 Jorge Garcia FR SUNY Cobleskill 5:06.11 1
15 Harrison Helinski JR Hartwick 5:06.26 1
16 Nick Merando SO SUNY Cobleskill 5:12.13 1
17 Christopher Hardin FR Herkimer CCC 5:12.85 1
18 William May SO Hartwick 5:45.19 1
19 James Briody FR Herkimer CCC 6:09.19 1
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
Facility: F 8:05.11 2/13/1993 Ray Appenheimer, Colgate
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jake Cooper SO RPI 9:09.37 10
2 Lucas Culley SR Colgate 9:14.60 8
3 Philip Facey SO Union (N.Y.) 9:16.52 6
4 Peter Ross SR Hamilton 9:16.91 5
5 Mike Bennett FR Mohawk Valley CC 9:18.94 4
6 Zach Williams FR Colgate 9:19.25 3
7 Brendan MaGill FR Hamilton 9:21.00 2
8 Jared Gridley FR RPI 9:26.68 1
9 Jason Kauppila SO Hamilton 9:28.41
10 Christopher Skeldon SR Hamilton 9:36.20
11 Luke Cohen-Abeles FR Hamilton 9:37.85
12 Mark Garceau FR Hartwick 9:49.17
13 Nicholas Lyon SO Hamilton 9:54.01
14 Ian Spoor FR Union (N.Y.) 10:09.84
15 Zumar Smith SO Herkimer CCC 10:31.11
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Facility: F 7.37 2/9/1992 Quadry Ismail, Syracuse
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Warren Carter SR Colgate 8.12Q 1
2 Kai Takayama FR RPI 9.25Q 2
3 Hugo Frost SO Hamilton 9.04q 1
4 Tim Wise JR RPI 9.29q 1
5 Josh Dobransky SO Mohawk Valley CC 9.30q 2
6 Nicholas Ng FR Hamilton 9.48q 2
7 Matthew Crotty SO RPI 9.52 2
8 Desmond Lambe SO RPI 10.03 1
9 Sean Waltman SO Hartwick 10.61 2
Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Facility: F 7.37 2/9/1992 Quadry Ismail, Syracuse
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Warren Carter SR Colgate 8.04 10
2 Kai Takayama FR RPI 9.14 8
3 Tim Wise JR RPI 9.21 6
4 Hugo Frost SO Hamilton 9.28 5
5 Nicholas Ng FR Hamilton 9.63 4
6 Josh Dobransky SO Mohawk Valley CC 9.99 3
Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
Facility: F 3:18.56 2/9/1992 Dartmouth
School Finals Points
=======================================================================
1 Hamilton 3:33.25 10
1) Corey Jones FR 2) Hugo Frost SO
3) Nicholas Ng FR 4) Andrew Harrell FR
2 Colgate 3:34.59 8
1) Johna Joseph SO 2) Nate Jeffries SR
3) Dylan Wehrly FR 4) Warren Carter SR
3 Mohawk Valley CC 3:41.01 6
1) Andy Hadasz FR 2) Savion Williams SO
3) Josh Stuhlman SO 4) Daniel Bagalwa FR
4 Herkimer County CC 3:49.10 5
1) Ricky Patterson SO 2) Quallan Brown FR
3) Zumar Smith SO 4) James Briody FR
5 Union (N.Y.) 3:53.48 4
1) Nicholas O'Toole SO 2) Dante Scott JR
3) Ronan Coughlin FR 4) Anhad Gande FR
Men Distance Medley
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Colgate 10:43.04 10
1) Brian Lafleche JR 2) Ryan Curran SR
3) Dillon Aryeh SO 4) Luke Myers SR
2 Hamilton 11:22.44 8
1) Francis Zuroski SR 2) Matthew Sinning FR
3) Conor Courtney SR 4) Craig Feist FR
3 Hartwick 12:55.29 6
1) Harrison Helinski JR 2) Emeh Chisomaga FR
3) Omar Nelson SO 4) Sean Waltman SO
Men High Jump
=================================================================================
Facility: F 2.16m 1/20/1990 Andy Gatt, Colgate
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ricky Patterson SO Herkimer CCC 1.88m 6-02.00 10
1.73 1.78 1.83 1.88 1.93
XO P O XO XXX
Men Pole Vault
=================================================================================
Facility: F 4.88m 1/20/1994 Robert Green, Navy
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ben Rudnick JR Colgate 3.50m 11-05.75 10
2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P P P O P XXX
2 Sean Waltman SO Hartwick 3.05m 10-00.00 8
2.90 3.05 3.20
O O XXX
-- Casey Selinske FR RPI NH
2.90 3.05 3.20 3.35
P P P XXX
Men Long Jump
=================================================================================
Facility: F 7.45m 2/22/2003 Noel Powell, Bucknell
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ricky Patterson SO Herkimer CCC 6.27m 20-07.00 10
6.00m 5.88m FOUL FOUL FOUL 6.27m
2 Jared Braun SO RPI 6.20m 20-04.25 8
6.10m FOUL 6.20m 5.93m PASS PASS
3 Desmond Lambe SO RPI 6.11m 20-00.50 6
5.94m 6.11m 6.03m 5.90m 6.05m FOUL
4 Kemyero Mattocks-King SR RPI 6.09m 19-11.75 5
6.09m 5.92m 5.88m 5.88m 5.75m 6.02m
5 Manny Carbone FR Mohawk Valley CC 5.85m 19-02.50 4
5.81m 5.85m 5.66m 5.61m 5.60m 5.66m
6 Greg Smalley Unattached X5.78m 18-11.75
5.50m 5.38m 5.62m 5.53m 5.53m 5.78m
7 Zumar Smith SO Herkimer CCC 5.70m 18-08.50 3
5.63m 5.26m 5.11m 5.45m 5.66m 5.70m
8 Lewis Lewis SO Herkimer CCC 5.69m 18-08.00 2
5.29m 5.37m 5.24m 5.54m 5.06m 5.69m
9 Daniel Bagalwa FR Mohawk Valley CC 5.60m 18-04.50 1
5.60m 5.58m FOUL FOUL 5.53m PASS
10 Corey Jones FR Hamilton 5.52m 18-01.50
FOUL 5.31m 5.52m PASS FOUL 4.19m
11 Nathaniel Benjamin SR Hartwick 5.04m 16-06.50
5.04m 4.89m 4.76m
12 Sean Waltman SO Hartwick 4.89m 16-00.50
4.67m 4.61m 4.89m
-- Eduardo Mansilla SR Colgate DNS
-- Daniel Molzahn SR RPI DNS
Men Triple Jump
=================================================================================
Facility: F 15.46m 2/20/1991 Bryan Delsite, Syracuse
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Lewis Lewis SO Herkimer CCC 13.62m 44-08.25 10
12.77m 13.09m 13.20m 13.33m 13.26m 13.62m
2 Dante Scott JR Union (N.Y.) 13.31m 43-08.00 8
13.31m 13.22m 13.23m FOUL 12.59m FOUL
3 Orry Nihangame SR RPI 12.55m 41-02.25 6
FOUL 12.55m 12.45m FOUL FOUL FOUL
4 Hugo Frost SO Hamilton 12.31m 40-04.75 5
12.01m 12.31m 12.13m 11.95m 12.12m FOUL
5 Greg Smalley Unattached X12.15m 39-10.50
11.80m 11.93m FOUL FOUL 11.75m 12.15m
Men Shot Put
=================================================================================
Facility: F 16.58m 2/9/1992 John Stevens, Syracuse
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Mark Shapiro SR RPI 14.20m 46-07.25 10
14.20m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
2 Ben Zawislak JR RPI 12.92m 42-04.75 8
12.28m 12.08m 12.74m 12.92m FOUL PASS
3 Marco Oliveri SR RPI 12.89m 42-03.50 6
FOUL FOUL 12.73m FOUL 12.89m FOUL
4 Hunter Logan FR Herkimer CCC 12.69m 41-07.75 5
FOUL FOUL 12.44m 11.76m 12.69m FOUL
5 Ryan Ehrets FR Union (N.Y.) 12.42m 40-09.00 4
12.37m 12.23m 12.08m 12.17m FOUL 12.42m
6 Max Toner SO RPI 12.01m 39-05.00 3
11.11m FOUL 11.95m FOUL 12.01m 11.51m
7 Justin Park JR RPI 11.87m 38-11.50 2
11.10m 11.51m 11.87m FOUL FOUL FOUL
8 Josh Cohen FR RPI 11.87m 38-11.50 1
11.05m 11.87m 11.42m FOUL FOUL 11.07m
9 Harrison Schlossberg JR Colgate 11.80m 38-08.75
11.80m 11.20m 11.40m PASS PASS PASS
10 Chris Sickler Unattached X11.75m 38-06.75
11.75m 11.42m FOUL
11 Ty Kunzman SR Hamilton 11.69m 38-04.25
FOUL 11.69m 11.26m
12 Marty Bond FR RPI 11.56m 37-11.25
11.16m 11.56m 11.28m
13 Austin Bullock FR Hamilton 11.31m 37-01.25
11.01m 11.31m FOUL
14 Kobe Green FR Mohawk Valley CC 9.90m 32-05.75
FOUL 9.90m 9.11m
15 Ransford Wisdam FR Mohawk Valley CC 9.51m 31-02.50
9.51m 8.36m FOUL
-- John Gonzalez JR RPI FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Weight Throw 35 lb.
=================================================================================
Facility: F 19.50m 1/29/2011 Kwaku Boah, Syracuse
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ty Kunzman SR Hamilton 18.23m 59-09.75 10
17.99m 17.44m FOUL FOUL 17.48m 18.23m
2 Mark Shapiro SR RPI 17.39m 57-00.75 8
FOUL FOUL 16.04m FOUL 17.08m 17.39m
3 Harrison Schlossberg JR Colgate 15.36m 50-04.75 6
15.02m 14.60m FOUL 15.36m 14.92m FOUL
4 Josh Cohen FR RPI 15.18m 49-09.75 5
FOUL 14.27m FOUL FOUL 15.18m FOUL
5 Ben Zawislak JR RPI 14.93m 48-11.75 4
13.94m 14.33m 14.23m 14.93m 14.46m 14.65m
6 John Gonzalez JR RPI 14.13m 46-04.25 3
12.70m FOUL FOUL FOUL FOUL 14.13m
7 Justin Park JR RPI 13.73m 45-00.50 2
13.73m 13.42m 13.68m FOUL 12.84m 13.41m
8 Marco Oliveri SR RPI 13.46m 44-02.00 1
13.46m 11.78m FOUL 13.14m 13.31m FOUL
9 Max Toner SO RPI 13.15m 43-01.75
FOUL FOUL 13.15m 12.29m FOUL FOUL
10 Marty Bond FR RPI 12.34m 40-06.00
11.66m 12.24m 12.34m
11 Chris Sickler Unattached X12.34m 40-06.00
12.34m 11.96m 11.86m
12 Camden Blake SR RPI 11.44m 37-06.50
11.18m 10.94m 11.44m
13 Austin Bullock FR Hamilton 10.69m 35-01.00
FOUL 10.69m FOUL
14 Hunter Logan FR Herkimer CCC 8.26m 27-01.25
FOUL 8.26m FOUL
15 Kyle Shambo FR SUNY Cobleskill 7.31m 23-11.75
FOUL 6.76m 7.31m
-- Kobe Green FR Mohawk Valley CC FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Ryan Johnson SO SUNY Cobleskill FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Colgate 159 2) RPI 139
3) Hamilton 126 4) Union (N.Y.) 45
5) Hartwick 42 6) Herkimer County CC 35
7) Mohawk Valley CC 22 8) SUNY Cobleskill 18
Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Colgate 136 2) Hamilton 135
3) RPI 108 4) Mohawk Valley CC 51
5) Herkimer County CC 50 6) SUNY Cobleskill 36
7) Union (N.Y.) 33 8) Hartwick 20
|